BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bakalaurinio blogas

Tyrimo strategija

darameja ● 2010-03-30

Čia pateiksiu sąrašą strategijų su trumpais parašymais, kuriomis galime naudotis tyrime. Galima naudoti ir kelias tame pačiame tyrime. Svarbiausias punktas pasirenkant strategiją yra tai, kaip ji jums padės atsakyti į jūsų tyrimo klausimus.

  • Eksperimentas - tyrimo tikslas yra nustatyti priežastinius ryšius: ar pakeitus nepriklausomą kintamąjį atitinkamai pasikeis ir priklausomas kintamasis. Paprasčiausia eksperimento struktūra yra paimti dvi grupes žmonių (jos turi būti labai panašios jūsų eksperimentui svarbiais atžvilgiais). Vienai jų - eksperimentinei grupei - įvesti nepriklausomą kintamąjį, o kitai nekeisti nieko vykdant eksperimentą. Rezultatas priklauso nuo to, kaip skirtingai dvi grupės reagavo į eksperimentą ir nustatyti, kiek šis elgesys priklauso nuo nepriklausomo kintamojo.
  • Apklausa - labai dažnai naudojama tyrimuose. (Vu pašte nuolat skraido laiškai su prašymais užpildyti anketas). Rizika naudojant šią strategiją: atliekant internetu sunku kontroliuoti, kiek patikimi yra žmonių atsakymai, atliekant ne internetu, atsakymų susisteminimas ir apibendrinimas gali užimti daug laiko ir bendrai - sudarant anketą yra didelė galimybė suklysti. Pvz. formuluoti klausimus taip, kad atsakymai linktų jūsų norima linkme, palikti per daug ar per mažai vietos atsakymų variacijoms ir pan.
  • Atvejo tyrimas - fenomeno tyrimas tam tikrame realaus gyvenimo kontekste (pvz. kaip veikia žmogiškųjų išteklių strategija mažose kompanijose tiriama realioje mažoje kompanijoje). Tai atvirkščia strategija palyginus su eksperimento būdu. Šiuo atveju galima naudoti įvairius būdus - apklausas, interviu, stebėjimą, archyvų tyrimą. Taip pat skiriamos dimensijos: vieno atvejo ir kelių atvejų tyrimas, holistinis ir įterptinis atvejai. Vienas atvejo tyrimas gali būti, kai atvejis yra išskirtinis arba, kai atvejis yra įprastas ir tinka daugeliui organizacijų. Tačiau labiau patartina tirti kelis atvejus, nes tiriant vieną atvejį kyla problema su gautų rezultatų apibendrinimu - kas tinka vienai organizacijai, gali visai netikti kitose. Kita dimensija - holistinė ir įterptinė. Čia eina kalba apie tai, ar tiriate visą organizaciją kaip vieną objektą ar tik vieną ar kelis jos skyrius.
  • Veiksmo tyrimas - yra 4 pagrindinės šio tyrimo tipo interpretacijos.  Pirma tai tyrimas eigoje, veiksme, o ne apie kažkokį veiksmą. Antra - šiame tyrime dalyvauja ir bendradarbiauja akademiniai tyrėjai ir veiklos, apie kurią vyksta tyrimas, profesiniai veikėjai. Trečia interpretacija pabrėžia priklausomybę tarp diagnozės, planavimo, veiksmo atlikimo ir įvertinimo procesų. Veiksmo tyrimas turi specifinį kontekstą ir aiškius tikslus. Diagnoze vadinamas faktų paieškos ir analizės procesas, pagal kurį kuriamas veiksmų planas ir sprendžiama, kokių veiksmų bus imtasi. Po to šie veiksmai įvertinami. Tyrimui vykstant toliau, vėl atliekama diagnozė ir procesas vyksta tokiu pat principu atsižvelgiant į prieš tai gautus rezultatus. Paskutinė interpretacija pažymi, kad veiksmo tyrimas turi būti naudingas ne tik šiam projektui bet gali būti pritaikytas ir kitais atvejais.
  • Teorijos kūrimas. Šiuo atveju tyrimo duomenys renkami nesuformavus teorijos. Teorija kuriama tiriant surinktus duomenis. Tuomet galima suformuoti prognozes, spėjimus ir juos patikrinti toliau tiriant surenkamus duomenis. Spėjimai gali pasitvirtinti, patvirtindami teoriją, arba ne. Iš pirmo žvilgsnio šis būdas gali atrodyti paprastas, tačiau jis reikalauja daug sunkaus darbo, kūrybingumo ir dažnai sėkmės. Prieš imantis šios strategijos geriau giliau pasidomėti jos pobūdžiu, nes paprastumo įspūdis yra apgaulingas.
  • Etnografinė strategija. Dažnai naudojama antropologijos tyrimuose. Tikslas - paaiškinti tyrimo subjektų socialinį pasaulį tokiu būdu, kokiu jie jį apibūdintų ir paaiškintų. Ši strategija reikalauja daug laiko ir visiško panirimo į šį socialinį pasaulį. Tyrėjas turi būti lankstus, priimti pokyčius ir nuolat kurti naujas požiūrio struktūras. Pabrėžtina, kad tai “natūralistinis” tyrimas, tiriami realūs subjektai jų gyvenamojoje aplinkoje.
  • Archyvų tyrimas - duomenų šaltinis šioje strategijoje yra administraciniai įrašai ir dokumentai. Ši strategija atsako į tyrimo klausimus apie pokyčius per tam tikrą laiko periodą. Naudojant šią strategiją itin svarbi yra prieiga prie reikalingų dokumentų.
  • Praktikanto tyrimas. Atliekamas dirbant organizacijoje apie kurią vyksta tyrimas (taigi kaip tik apie mane). Šiuo atveju yra daug lengviau rinkti informaciją ir jau yra žinoma apie pačią organizaciją.

Tikiuosi, kad nors kiek aiškiai išdėsčiau :)

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1) : "Tyrimo strategija"

1 | kire

2010-03-30 ● 18:04

Pasilinksmink:
The Ting Tings - That’s Not My Name (Justin Kayes Mashup)
Bei:
The Ting Tings - That’s Not My Name VS Prodiqy Voodoo People
( gal jau ir gavai, šiandien…cha…Tiek to…)
That’s Not My Name - “Ką sau manei, ką sau manei, ką sau manei… ” ir pačiame dainos gale ištarimi šie žodžiai paskutiniai, -” ką sau ma~ tei.”

Rašyti komentarą