BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bakalaurinio blogas

Tyrimo rezultatų patikimumas

darameja ● 2011-12-18

Neįmanoma užtikrinti visiško tyrimo rezultatų patikimumo, bet galima sumažinti neteisingų rezultatų paklaidą. Dėl to reikia sudaryti tinkamą tyrimo struktūrą ir atsižvelgti į jos patikimumą ir pagrįstumą.
Patikimumas (reliability) - ar jūsų duomenų rinkimo ir analizės procedūrų rezultatai bus nuoseklūs. Patikimumo patikrinimui reikėtų atsakyti į šiuos klausimus:
1. Ar tokie patys matavimai duos tokius pačius rezultatus kitu atveju?
2. Ar kiti tyrėjai prieitų prie tų pačių išvadų.
3. Ar tinkamai ir aiškiai buvo interpretuojami surinkti duomenys?
Išskiriami keturi tyrimo rezultatų patikimumo trukdžiai: subjekto ar dalyvio klaida, subjekto ar dalyvio nešališkumas, stebėtojo klaida ir stebėtojo šališkumas. Ypač renkant duomenis tokiais būdais, kaip interviu, apklausos, dalyviai ir stebėtojai, gali interpretuoti tuos pačius klausimus ir atsakymus priklausomai nuo daugelio veiksnių: nuotaikos, asmeninių savybių, žinių trūkumo ir t.t.
Pagrįstumas (validity) - ar tyrimo rezultatai tikrai apibūdina tai, kas pateikiama. Ar tikrai ryšius tarp dviejų veiksnių yra priežastinis (t.y. ar vienas įvykis tikrai yra kito priežastis, pvz. ar tikrai socialinių medijų rinkodaros strategija padidino prikimus, ar pirkimai padidėjo dėl kitų priežasčių). Išorinis pagrįstumas - apibendrinamumas (generalisability) nusako kiek jūsų tyrimo rezultati gali būti pritaikomi kitais atvejais, kitose organizacijose. Tai svarbu ypač tais atvejais, kai pasirinkta tyrimo strategija yra atvejo tyrimas, kai tyrinėjama viena organizacija. Šiuo atveju tyrimo tikslas dažnai būna, ne kažkokios bendros teorijos sukūrimas, o tieisog tam tikrų veiksnių tam tikru atveju tyrimas.
Ši dalis labai svarbi, nes dažniausiai rašydami darbą jau turime kažkokias idėjas, teorijas, hipotezes ir darbas turėtų jas patvirtinti. Žmonės linkę praleisti rezultatus, kurie neatitinka jų hipotezių, o parinkti tik tuos, kurie tinka. Be to, jei darbą rašo pradedantys „akademiniai rašytojai” tai dažnai būna linkę viską paprastai apibendrinti ir pritaikyti tuos pačius rezultatus keliais atvejais „Jei Jonas taip darė tai ir Petras taip darys, nes taip daro visi”. Reiktų vengti tokių apibendrinimų ir geriau kuklesnes, siauresnes hipotezes išsikelti, kurios nereikalauja didžiulių tyrimų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1) : "Tyrimo rezultatų patikimumas"

1 | V.

2011-12-21 ● 01:14

Pagaliau aiškiai ir trumpai, ačiū, pagelbėjo:)

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Rašyti komentarą